synopsis

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 22 śmiałków rusza na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Wedella śladem ludzkich stóp. Po 6 tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Południowej Georgii wpierw pieszo, następnie w szalupie ratunkowej.Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.
Wydaniu towarzyszą 3 filmy dokumentalne: “Południe” Franka Hurley’a, współczesna “Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” George’a Butlera i “Kamiński i Mela. Razem na biegun”.

ROK

1919-2000

REŻYSER

Frank Hurley, Gearge Butler, Marek Kamiński

"Alfred Lansing historię o autentycznej wyprawie opowiada jak najlepszą powieść przygodową."

- Newsweek

"Autentyczne zdjęcia i filmy nakręcone podczas sławnej i nieszczęsnej wyprawy Shackletona wbijają w fotel. Zrobiło mi się bardzo, bardzo zimno..."

- Gazeta Wyborcza

"Solidny kawał dokumentalnego kina. Lekcja historii i skarbnica wiedzy o największym irlandzkim odkrywcy, podróżniku i badaczu Antarktydy"

- Polityka

"Świetny dokument! Śladami odkrywcy, drodzy widzowie!"

- Przekrój

WYDAWNICTWA

Aktualności